August 2017 Live Music Schedule

Rick’s Bar
2721 Main Ave., Fargo
11th, 12th – Smoking Gun
18th, 19th – Pretty Tricky
25th, 26th – The Late Night

Speck’s Bar
2611 Main Ave., Fargo
11th, 12th – Whiskey Sam
18th, 19th – Craig Schultie Band
25th, 26th – Medicine Men

Shotgun Sally’s
1515 42nd St. S, Fargo
4th – The Shalo Lee Band
5th – Uptown Live
8th – Matt Aakre (Patio Acoustic Show)
11th – Redline
12th – Save Me CJ
15th – Cassie May (Patio Acoustic Show)
18th, 19th – Copperhead Creek
22nd – Lars and Joe Pony Show (Patio Acoustic Show)
25th – Some Shitty Cover Band
26th – Ben Johnson and The Road Beers
29th – Zach Thomas (Patio Acoustic Show)

The Windbreak
3150 39th St. S, Fargo
3rd, 4th – Contention
5th – Billy Brown
6th – Open Mic Night with Jam Band
10th – Steel River
11th – Downtown Sound
12th – Two Way Crossing
13th – Open Mic Night with Jam Band
17th – Chas Collins
18th – Tripwire
19th – Even 5
20th – Open Mic Night with Jam Band
24th – Rhyme or Reason
25th – 32 Below
26th – Uptown Live
27th – Open Mic Night with Jam Band
31st – Redline

August 2017 Live Music Schedule

The Aquarium
226 Broadway N, Fargo (Above Dempsey’s)
2nd – Worriers, Typesetter, Free Truman, Gneil, 3 Horses
4th – East Coast vs. West Coast dance night
5th – Ghost Bath
7th – Aspergers Are Us
8th – Inter Arma with Errorist and SOTOS
9th – Pride 2017: Chuck Love, klmnop, DJ Econ
11th – The 4onthefloor, Human Element
15th – Supersuckers
16th – The Arcturians
17th – King No Crown Film Screening feat. Blueprint
18th – Gorgatron, Brutular, Demifiend
19th – The Kickback with Go Murphy
23rd – Sub:Culture
24th – Pallbearer with Kayo Dot
25th – Off With Their Heads acoustic, Deadaires
26th – Wicked Bees with Woodblind
29th – The Cowboys
30th – Dabf*cker, Bottle Wound

Dempsey’s
226 Broadway N, Fargo
2nd – Sub:Culture
4th – iPod DJ Night
12th – Jazz Festival Saturday (Jazz quintet playing for free from 7-8:15 p.m. before D Mills)
12th – D Mills and the Thrills
16th – Shawn Who’s Hip Hop Night
18th – Poitin
19th – Dirk Quinn Band
21st – Kathie Brekke and the 42nd Street Jazz Band
23rd – Vinyl Night with Radio Free Fargo
25th – Human Element
26th – Pat Lenertz Band

Front Street Taproom
614 Main Ave., Fargo
2nd – Vinyl Night with Vinyl Giant 7-11 p.m.
3rd – Lacey Guck 9-11 p.m.
4th – The Hottman Sisters 9-11 p.m.
5th – John and Sean 9-11 p.m.
7th – Open Mic Night with CMPTRDSTR 7-11 p.m.
9th – Vinyl Night with Vinyl Giant 7-11 p.m.
10th – Dose Amigos 9-11 p.m.
11th – Nick Wood 9-11 p.m.
12th – Isaac Edwin 9-11 p.m.
14th – Open Mic Night with CMPTRDSTR 7-11 p.m.
16th – Vinyl Night with Vinyl Giant 7-11 p.m.
17th – The Cropdusters 9-11 p.m.
18th – Matty J 9-11 p.m.
19th – Jessica Vines and Conor Lee 9-11 p.m.
21st – Open Mic Night with CMPTRDSTR 7-11 p.m.
23rd – Vinyl Night with Vinyl Giant 7-11 p.m.
24th – Mike Devaney 9-11 p.m.
25th – Travis Naegle 9-11 p.m.
26th – Anthony Price 9-11 p.m.

The HoDo Lounge
101 Broadway N, Fargo
3rd – Ian Alexy and The Deserters
10th – The Shuttles
17th – Dale Days, The Dirk Quinn Band
18th – Dale Days, Heart & Soul
19th – Dale Days, The Cropdusters
24th – Jeremiah James & His Prairie Drifters
31st – Kathie Brekke & the 42nd Street Jazz Band

Pickled Parrot
505 3rd Ave. N, Fargo
4th, 5th – Quick 56
11th, 12th – Skyline
18th, 19th – FM All-Stars
25th, 26th – Low Standards

Sidestreet Grille & Pub
404 4th Ave. N, Fargo
4th – Grass Fed Mule
11th – The Vistas
19th – The Dirk Quinn Band
20th – The Latelys with special guests Morydian

VFW: Downtown
202 Broadway N, Fargo
4th, 5th – Mix Theory
11th, 12th – The Groovetones
18th, 19th – Bolder Shades of Blue
25th, 26th – Blue Grit

August 2017 Live Music Schedule

Blvd Pub
3147 Bluestem Drive, West Fargo
31st – Mick Klein

Flatland Brewery
3140 Bluestem Drive, West Fargo
3rd – My Girl My Whiskey & Me

August 2017 Live Music Schedule

JC Chumley’s
1608 Main Ave., Moorhead
10th – Patrick Murphy
17th – Rick Adams

​Junkyard Brewing Company
1416 1st Ave. N, Moorhead
1st – Friend & Neighbors Bluegrass Band (Acoustic Bluegrass Jam, all welcome to join) 7-9 p.m.
2nd – Solvei Stenslie (Indie Acoustic) 7-9 p.m.
3rd – Mike Wheeler (Folk Singer-Songwriter) 7-9 p.m.
4th – Janson Steffan (Rock, Pop, Folk) 9-11 p.m.
5th – Matty J (Acoustic Jams) 9-11 p.m.
6th – Kwaician (Acoustic Soul) 7-9 p.m.
7th – Zach Thomas (Country, Rock) 7-9 p.m.
8th – The Cropdusters (Acoustic Grooves) 7-9 p.m.
9th – Woodblind (Acoustic Ska Duo from Duluth, Minn.) 7-9 p.m.
10th – Matt Aakre (Country/Rock/Guitar Guru) 7-9 p.m.
11th – Gina Powers (Americana, trio set) 9-11 p.m.
12th – Anthony Chaput (Folk, Pop, Rock) 9-11 p.m.
13th – Jessica Vines & Conor Lee (Jazz/Pop duo) 7-9 p.m.
14th – Nathan Kalish & The Lastcallers (Roots & Folk) 7-9 p.m.
15th – The Cropdusters (Acoustic Grooves) 7-9 p.m.
16th – On The Run (Country, Rock, Pop duo) 7-9 p.m.
17th – Pat Lenertz (Jam Rock) 7-9 p.m.
18th – Skipjacks (Jazzy Jams) 9-11 p.m.
19th – David Holweger (Alt. Country) 9-11 p.m.
20th – Dan Christianson (Acoustic Rock) 7-9 p.m.
21st – John Till (Country Blues) 7-9 p.m.
22nd – The Cropdusters (Acoustic Grooves) 7-9 p.m.
23rd – Lonesome Dan Kase (Roots & Folk) 7-9 p.m.
24th – The Lollygaggers (Folk ‘N Roots) 7-9 p.m.
25th – Nathan Pitcher (Folk Rock) 9-11 p.m.
26th – DJ Morplay (Funk, Soul, Jazz, Hip-Hop set) 9-11 p.m.
27th – Beer & Hymns with Trinity Lutheran Church feat. Skipjacks 7-9 p.m.
28th – D Mills (Local Hip-Hop) 7-9 p.m.
29th – The Cropdusters (Acoustic Grooves) 7-9 p.m.
30th – Tristan Larson (Folk, Acoustic Pop) 7-9 p.m.
21st – Matthew Griswold (Folk Rock) 7-9 p.m.

Comments

comments